Jak wyegzekwować dług i dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Prowadząc biznes, starasz się zapewniać swoim klientom i kontrahentom produkty bądź usługi realizowane na najwyższym poziomie. W zamian oczekujesz należnej zapłaty w wyznaczonym terminie. Niestety wiele firm działających na rynku musi borykać się z konsekwencjami łamania tej prostej i oczywistej zasady. Kontrahenci często nie dotrzymują ustalonych terminów i niejednokrotnie jest to działanie zamierzone. Każda kolejna nieopłacona faktura oznacza mniej środków obrotowych, co zawsze ma negatywny wpływ na funkcjonowanie firm. Im takich faktur jest więcej, tym większe problemy finansowe, które niejednokrotnie doprowadzają przedsiębiorców do poważnych kłopotów. Jak skutecznie wyegzekwować długi?

Samodzielna windykacja długów nie zawsze skuteczna

Samodzielna windykacja należności czasami bywa skuteczna, ale wymaga od przedsiębiorcy dużo zaangażowania i czasu. Działania warto rozpocząć od polubownych starań. Jeśli uda się dogadać z dłużnikiem, obie strony oszczędzą czas, niepotrzebny stres i pieniądze. Działań przedsądowych nie należy pomijać, gdyż czasami już na tym etapie można osiągnąć oczekiwane rezultaty. Oczywiście wszystko musi przebiegać zgodnie z prawem — w innym przypadku to ty narażasz się na poważne konsekwencje.

Jak można zmotywować dłużnika do uregulowania należności? Przede wszystkim należy poinformować go, że jeśli sprawa nie zostanie ugodowo rozwiązana, czego go sąd. Kolejnym skutkiem unikania spłaty zobowiązania może być przekazanie jego danych do biura informacji gospodarczej czy na giełdę długów. Dłużnicy, którzy mimo swoich niezbyt uczciwych działań chcą nadal utrzymać się na rynku, niekiedy ulegają i decydują się na spłatę zobowiązania.

Jeśli jednak nie uda nam się nic osiągnąć, trzeba skierować sprawę do sądu. Na tym etapie wierzyciel musi dysponować sporą wiedzą, czasem i determinacją. Konieczne jest dopełnienie wszystkich wymogów formalnych określonych w art. 187 Kodeksu Postępowania Cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296]. Trzeba zgromadzić dowody oraz przygotować stosowną argumentację dla sądu. Cały proces jest wieloetapowy i zajmuje sporo czasu. Trzeba regularnie podejmować stosowne działania w wyznaczonych terminach, spełniając przy tym wymogi formalne. Ewentualne niedotrzymanie terminu lub podjęcie niewłaściwych działań może pozbawić nas szansy na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez sąd. Wygranie sprawy w sądzie nie gwarantuje jeszcze sukcesu – uzyskanie tytułu wykonawczego to tylko warunek niezbędny do uruchomienia działań komorniczych. Niestety, obecne przepisy nie są przyjazne dla wierzycieli. Samo skierowanie wniosku do komornika nie załatwia sprawy. Działania komornika wymagają nadzoru, a niekiedy wręcz trzeba przymuszać do działania organy egzekucyjne, co wymaga już specjalistycznej wiedzy z tego zakresu.

Podejmując się samodzielnej windykacji, trzeba też zdecydowanie poszerzyć swoją świadomość prawną, co dla wielu przedsiębiorców może być największym wyzwaniem.

Profesjonalne wsparcie przy windykacji długów

Samodzielne dochodzenie należności jest obarczone sporym ryzykiem, dlatego też przedsiębiorcy, którym zależy na sprawnym i pozytywnym doprowadzeniu sprawy do końca, korzystają z usług profesjonalistów. Usługi z zakresu windykacji należności to specjalność naszej firmy. Prowadzimy wiele postępowań, w tym sporo takich, które uznawane są za trudne do wyegzekwowania. Jak udaje nam się pozytywnie je rozwiązać? Tajemnica tkwi nie tylko w naszej wiedzy, ale także organizacji pracy oraz  doświadczeniu zdobytemu przez 20 lat naszej działalności.

Zawsze działamy zgodnie z przepisami prawa, jednak do każdej sprawy podchodzimy z wyjątkowym zaangażowaniem i determinacją. Bardzo duże znaczenie dla podejmowanych przez nas działań ma rzetelnie przeprowadzony wywiad gospodarczy, który w dużym stopniu ułatwia nam identyfikację dłużników i weryfikację ich majątków na etapie egzekucyjnym.

Naszym klientom zapewniamy profesjonalne wsparcie na każdym etapie: od postępowania polubownego pozasądowego, poprzez postępowania sądowe ze wsparciem naszego działu prawnego, aż po postępowanie polubowne przedegzekucyjne i w końcu — jeśli wcześniejsze działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu — postępowanie egzekucyjne realizowane przez Kancelarię Komorniczą.

Celem naszych działań jest zawsze odzyskanie wierzytelności klienta, a poszczególne etapy działań to tylko środki użyte do tego celu.

Grupa Kapitałowa BLITZ PROFIT Sp. z o.o.
ul. Omańkowskiej 48
60-465 Poznań

Telefon: 506 123 827, 61 657 04 57